Sterowanie serwonapędami

Automatyczny Podcast
Sterowanie serwonapędami
Loading
/

Gościem tego odcinka jest autor bardzo dobrze ocenianej książki SIMATIC Motion Control, Sterowanie serwonapędami. Teoria. Aplikacje. Ćwiczenia

Co się składa na układ sterowania ruchem?

 

     Moim dzisiejszym rozmówcą jest osoba, która na automatyce zwłaszcza tej związanej ze sterowaniem ruchem, zna się jak mało kto. Łukasz ze strony rysujeSCADA.pl tak go opisał: Z Radkiem spotkaliśmy się kilka razy w sprawach systemów redundantnych i dużych projektów👍 Jeden z niewielu w Siemens PoLska. Jego następcy byli słabsi w suporcie. Mój gość nazywa się Radosław Krzyżanowski i pracuje na stanowisku starszego specjalisty ds. Automatyki  w firmie Siemens. Na swoim profilu na Linkedin umieścił taki opis:

biegła znajomość sterowników SIMATIC, urządzeń HMI oraz systemów SCADA, PM-Quality, a także techniki napędowej SINAMICS oraz komponentów sieciowych SIMATIC NET czy układów bezpieczeństwa fail-safe.

Wszystko co napisał jest prawdą, bo nie raz miałem okazję do zweryfikowania jego wiedzy i jeszcze mnie nie zawiódł. Jest autorem  książki zatytułowanej Simatic Motion Control sterowanie serwonapedami. Teoria. Aplikacje ćwiczenia. W naszej rozmowie poruszaliśmy takie kwestie jak typowe układy ruchu, enkodery, sposoby sterowania serwonapedami, – bezpieczeństwo oraz sieci Profinet.

Wierzę, że dobro i karma wraca - zostań Patronem, wspieraj i rozwijaj Automatyczny Podcast

Automatyczny Podcast to projekt darmowy, który sprawia mi radość zwłaszcza wtedy, gdy otrzymuję wiadomości z podziękowaniami.

Jednak w życiu rachunki za prąd i wodę kosztują, a do tego jeszcze od czasu do czasu warto coś zjeść – dlatego pracuję zawodowo i nie zawsze jest okazja i możliwości na przygotowanie kolejnego odcinka na czas. Chciałbym publikować częściej niż raz na 2 lub 3 tygodnie. Wierzę, że znajdą się osoby, dla których Automatyczny Podcast jest interesującym i wartościowym kącikiem w przestrzeni Internetu i zdecydują się na wsparcie.  Ta pomoc pozwoli zlecić część najbardziej czasochłonnych prac, czyli montaż audio i video, edycja grafik, publikacja odcinków, prowadzenie strony tej strony WWW. Dzięki temu będę mógł przygotowywać jeszcze lepsze treści oraz publikować częściej.

Możesz mnie wspierać już od 7 zł. Zobacz co oferuję w zamian za wsparcie. Sam jestem patronem innych projektów, bo wiem ile znaczy przygotowanie wartościowych treści dla innych i w ten sposób okazuje wdzięczność na poświęcony czas przez autora.

Mój profil autora znajdziesz na Patronite pod adresem: patronite.pl/automatycznypodcast

Radek odpowiadał na następujące pytania:

1. Co to jest sterowanie ruchem? Motion control

2. Do kogo kieruje swoją publikację Sinamics Motion Control?

3. Co poza silnikiem potrzebne jest do układów sterowania ruchem?

4. Jakie są rodzaje enkoderów i z jakimi problemami możemy się spotkać?

5. Jakie są sposoby sterowanie serwonapędami?

6. Jakie są rodzaje enkoderów i z jakimi problemami możemy się spotkać?

7. Typowy układ synchronizacji osi, to prawdopodobnie aplikacja latającej piły.

8. Jakie są scenariusze zatrzymania awaryjnego?

9. Najczęśćiej popełnianie błędy przy układach sterowania ruchem

Nie zapomnij kliknąć łapki w górę i subskrybować kanału. Najlepiej zrób to teraz! Piotr tego nie zrobił i zgubił swój ulubiony śrubokręt.