5 narzędzi każdego automatyka-programisty

Automatyczny Podcast
Automatyczny Podcast
5 narzędzi każdego automatyka-programisty
Loading
/

Wierzę, że dobro i karma wraca - zostań Patronem, wspieraj i rozwijaj Automatyczny Podcast

Automatyczny Podcast to projekt zupełnie darmowy, który sprawia mi niesamowitą frajdę i radość zwłaszcza wtedy, gdy otrzymuję od słuchaczy wiadomości z podziękowaniami – to dla mnie bardzo dużo znaczy. 

Jednak w życiu rachunki za prąd i wodę kosztują, a do tego jeszcze od czasu do czasu warto coś zjeść – dlatego pracuję zawodowo i nie zawsze jest okazja i możliwości na przygotowanie kolejnego odcinka na czas. Chciałbym publikować częściej niż raz na 2 lub 3 tygodnie. Wierzę, że znajdą się osoby, dla których Automatyczny Podcast jest interesującym i wartościowym kącikiem w przestrzeni Internetu i zdecydują się na wsparcie.  Ta pomoc pozwoli zlecić część najbardziej czasochłonnych prac, czyli montaż audio i video, edycja grafik, publikacja odcinków, prowadzenie strony tej strony WWW. Dzięki temu będę mógł przygotowywać jeszcze lepsze treści oraz publikować częściej. 

Możesz mnie wspierać już od 5 zł. Zobacz co oferuję w zamian za wsparcie. Sam jestem patronem innych projektów, bo wiem ile znaczy przygotowanie wartościowych treści dla innych i w ten sposób okazuje wdzięczność na poświęcony czas przez autora.

Mój profil autora znajdziesz na Patronite pod adresem: patronite.pl/automatycznypodcast

Wszystkie urządzenia, z których korzystam wybrane zostały metodą prób i błędów, po wielotygodniowych, a nawet wielomiesięcznych poszukiwaniach. A więc nie są to przypadkowe rozwiązania.

Z tego odcinka dowiesz się:

  • Jakiego komputera używam i dlaczego można na nim polegać?
  • Który monitor wybrałem i co w nim jest tak fantastycznego, że Tobie również polecam?
  • Jaką klawiaturę i mysz wybrać, aby były ciche i łączyły się z wieloma urządzeniami i do tego łatwo się między nimi przełączały?
  • O bardzo dobrej kamerce internetowej, która doskonale sobie radzi przy słabym oświetleniu i ma wbudowany mikrofon stereo. Całe szczęście obostrzenia związane z pandemią COVID-19 mamy już za sobą i raczej spotykamy się face-to-face niż online, ale i tak postanowiłem o niej wspomnieć
  • Na koniec opowiem o słuchawkach nausznych, które w biurze wykorzystasz podczas spotkań on-line, a po pracy do słuchania nie tylko Automatycznego Podcastu – ja się w nich zakochałem.

Komputer

W moim przypadku jest to laptop DELL Precision 7720.

Dlaczego akurat DELL? Myślę że to kwestia pozytywnych doświadczeń. Poprzednio miałem wersję Precision M4800 i nie było z nią żadnych problemów poza tym, że się zestarzała, a to raczej nie wada tylko samo życie.  Wracając do aktualnie posiadanego Precision 7720, to

jest on 2018 roku więc już wiekowy biorąc pod uwagę szybkość rozwoju technologii. Posiadany przeze mnie model posiada 32gb pamięci Ram, procesor i7-siódmej generacji, kartę graficzną Nvidia Quadro P4000 z 8GB pamięci RAM. Do tego dokupiony dysk SSD 1TB, co jest rozwiązaniem minimalnym i przy pracy z dużą ilością maszyn wirtualnych może być pewnym ograniczeniem. Warto tutaj wspomnieć o wielkości matrycy, której przekątna wynosi aż 17,3 cala więc jest to duży komputer. Jest duży, ale wygoda pracy nawet na obiekcie jest tutaj priorytetem. Dzisiejsze środowiska programistyczne wymagają dużej ilości miejsca na ekranie więc tak duży ekran laptopa z mocną kartą graficzną i niezłymi podzespołami sprawia, że praca na tym urządzeniu jest wygodna i płynna nawet przy obciążeniu wieloma aplikacjami mimo upływu kilku lat od debiutu tego komputera na rynku.

Co do poziomu hałasu jaki generuje, to trzeba być szczerym i muszę przyznać, że jest to laptop i przy dużym włącza wentylatory, aby obniżyć swoją temperaturę i niestety ten dźwięk jest słyszalny.

Aktualnie czyli w kwietniu 2022 roku dostępna jest wersja Dell Precision 7760 wyposażana w karty graficzne RTX.
Jeżeli potrzebujesz mocnego komputera z dużym wyświetlaczem, to zastanów się nad tym modelem.

Monitor

Drugim elementem, wyposażenia biura jest oczywiście monitor. U mnie wybór padł na zakrzywiony monitor LG o przekątnej 34 cale., który kupiłem zainspirowany doświadczeniami Grzegorza, którego możesz posłuchać w 18-stym odcinku. Wracając do monitora:
Doskonale się pracuje, kupiłem do wykorzystywania do pracy, aby mieć dużą powierzchnię roboczą i nie przełączać się między oknami, co bywa irytujące. Dodatkowo wykorzystuję ekran laptopa, co mi jeszcze zwiększa powierzchnię ekranu o te 17,3 cala, po prostu lubię mieć wszystko na wierzchu dzięki temu nie cierpi moje tak zwane flow pracy. Minusem mojego monitora jest wada, która ujawniła się po kilku miesiącach pracy, a mianowicie pojawiły się dwie linie w dolnej części. Urządzenie jest jeszcze na gwarancji, do tego wykupiłem do niego ubezpieczenie (w sumie to nie wiem, czy się nie sfrajerowałem, dajcie znać w komentarzu, czy ktoś z Was już korzystał z takiego ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia), ale problem jest taki, że jak go oddam na te 2 tygodnie, to nie będę mieć na czym pracować, bo praca na samym ekranie laptopa w porównaniu do tego monitora jest mniej wygodna. A te linie nie specjalnie mi przeszkadzają więc tak sobie działam i pracuję. Monitor niby jest gamingowy, wspiera G-sync, czyli synchronizuje częstotliwość odświeżania obrazu wyświetlacza z kartą graficzną, co umożliwia ultra-szybkie efekty wizualne. Do tego Stabilizator czerni zapewnia dobrą widoczność nawet w najciemniejszych zakątkach scen.

Kilka liczb ze specyfikacji ( nie, nie zrobię tego, aby nie przynudzać 😊):

przekątna 34 cale

Powłoka matrycy matowa

Rodzaj matrycy LED, IPS

Zakrzywiony ekran

Rozdzielczość 2560×1080 (UWHD)

Częstotliwość odświeżania 144HZ

Czas reakcji 5ms – ostatnio rozmawiałem z przyjacielem i ciekawą rzecz mi na ten temat powiedział. Co to znaczy czas reakcji 5ms, to znaczy, że piksel osiągnie wymagany kolor w ciągu 5 ms, z tymże podobno (nie wiem, tak słyszałem i nie będę tego weryfikował, bo mi to nie jest potrzebne, ale bardzo chętnie dowiem się z komentarzy), po 5ms piksel osiągnie kolor, ale przereguluje go i dopiero później ustabilizuje się na danym kolorze.

Kontrast 1000:1

Posiada dwa złącza 1hmi i 1 display port, co dla mnie jest bardzo przydatne, bo dzięki temu mogę mieć podłączone dwa komputery i przełącznikiem zlokalizowanym pod monitorem przełączać się między nimi bez wykorzystywania KVM – myślę, że dzisiaj pewnego rodzaju standard, że monitor obsługuje kilka wejść. Do tego łatwe przełączanie myszki i klawiatury sprawia, że jest to bardzo szybkie i wygodne.

Wyjście słuchawkowe do podłączenia głośników

Oraz dwa wyjścia USB

Wymiary: szerokość 820mm, wysokość z podstawą 566mm, Głębokość z podstawą 280mm, dodam, że wysokość jest regulowana.

waga 6,1kg.

Monitor kupiony na promocji do celów stricte pracy, dzisiaj tzn. w kwietniu 2022 roku jego koszt to ok 2500, czyli blisko 1000 złotych więcej. Jak dla mnie mimo tych dwóch linii w dolnej części ekranu, to strzał w dziesiątkę i jestem z niego bardzo zadowolony. Gdybym używał tylko do gamingu, to pewnie już dawno wylądowałby w serwisie gwarancyjnym. Nie mogę i nie będę wypowiadał się, jak ten monitor spisuje się przy grach, bo zupełnie nie mam porównania i nawet nie wiem, na jakie aspekty zwrócić uwagę.  Co do gier, to w ramach relaksu odświeżam Half Life 2.

Klawiatura

Moim wyborem jest bezprzewodowa klawiatura Logitech K780, która pozwala podłączyć się przez Bluetooth do 3-ech różnych urządzeń i przełączać się między nimi przy pomocą klawiszy. Co jest niewątpliwie jej zaletą.  Poza Bluetooth urządzenie posiada dongle USB, do którego można podłączyć kilka zgodnych urządzeń. Inna zaletą jest jej cicha praca, która była moim wyznacznikiem, bo zdarza mi się pracować wieczorami, gdy pozostali domownicy oczekują ciszy, a Logitech K780 cechuje się właśnie cichą pracą.

Dzięki aplikacji Logitech Options możliwe jest przypisanie funkcji do 4-ech klawiszy dla konkretnych aplikacji. Innym przydatnym atrybutem tej klawiatury jest Wbudowany gumowy uchwyt, który pomieści wiele różnych urządzeń, od smartfonów do iPada 12″, ustawiając je pod kątem zapewniającym oglądanie w wygodzie. W moim przypadku sprawdza się doskonale dla telefonu, który mam pod ręką w przypadku wykonywania połączeń telefonicznych i słuchania muzyki lub innych treści audio podczas pracy z wykorzystaniem bezprzewodowych słuchawek, o których będzie później.

Klawiatura posiada przyciski sterujące odtwarzaczem audio i wideo, co jest bardzo wygodne i przydaje się zwłaszcza do zatrzymywania odtwarzania.

Zasilana jest dwoma chudymi paluszkami typu LR03 lub 3xAAA i ma to wystarczyć na nawet 24 miesiące pracy. Urządzenie jest małe i poręczne więc zajmuje mało miejsca na biurku.
jak dla mnie bardzo dobry zakup, a zainwestowane pieniądze przekładają się na komfort, wygodę i szybkość pracy.  Minusem jak dla mnie jest brak klawiszy home end między enterem, które przydają się podczas edycji kodu, zwłaszcza jeśli chodzi o przejsćie na koniec wiersza.

Mysz

Przez długi czas używałem myszki od Microsoft – Wireless Mouse 1000, potem Logitech M185, którą noszę w plecaku i zabieram na obiekt, a obecnie Logitech M590 i właśnie o niej opowiem.
Podobnie jak posiadana przeze mnie klawiatura jest to bezprzewodowe urządzenie typu multi-device, w tym wypadku pozwala przełączać się miedzy dwa urządzenia przy pomocy umieszczonego na górze przycisku. Posiada bardzo ciekawą funkcję przełączania się w locie między dwoma komputerami, gdy dotykamy jednej z krawędzi mysz zostaje podłączona do drugiego urządzenia. Mysz jest cicha, dobrze trzyma się w dłoni i bardzo lekko przesuwa się po podkładce. Dodatkowo można zaprogramować 5 przycisków dzięki wspomnianej aplikacji Logitech Options. Boczne przycisku typowo wykorzystuje się w przeglądarka jako przyciski poprzedniej i następnej strony, ja przypisałem im kombinację przycisków CTRL+C i CTRL+V do kopiowania i wklejania. Cena to

Kamera

Podobnie jak klawiatura i mysz kamera pochodzi ze stajni Logitech, a jest to model 920C Pro Full HD. Urządzenie posiada zbudowany mikrofon stereo, autofocus oraz doskonale radzie sobie przy dziennym oświetleniu w biurze, co było dla mnie priorytetem i dzięki temu doskonale nadaje się nawet do nagrywania wideo do podcastu.  Cena to

Słuchawki

Podobnie jak w przypadku myszek, tutaj też przerobiłem wiele modeli i w końcu znalazłem doskonałe rozwiązanie nie tylko do pracy w biurze czy wideokonferencji i słuchania audio, ale także do wykorzystania po pracy.

Moim wyborem są bezprzewodowe słuchawki SONY model WH-XB900N. Co w nich jest takiego fantastycznego?

Doskonała jakość muzyki, naprawdę słychać różnicę zwłaszcza przy basach. Całkiem dobrze tłumią odgłosy otoczenia dzięki czemu można zapomnieć hałasie panującym w miejscu pracy za co odpowiedzialny jest świetny system redukcji hałasu. Słuchawki posiadają również opcję nasłuchu otoczenia i dzięki temu możesz słuchać audio i słyszeć to co dzieje się na zewnątrz. Mają bardzo ładny wygląd i są bardzo wygodne. Słuchawki możesz podłączyć do komputera poprzez kabel i nie zużywać baterii dla komunikacji Bluetooth. Urządzenie pozwala na dotykowe sterowanie prawej słuchawki. Jednym palcem możesz odbierać rozmowy, zwiększać lub zmniejszać głośno i nawet przyciszać dźwięk ze słuchawek zakrywając je całą dłonią. Dodatkowo 2 typowe przycisku do włączania oraz zmiany trybu wygłuszenia otoczenia.

Moje dwa ulubione scenariusze wykorzystania słuchawek wyglądają następująco:

  1. Słuchawki podłączone bezprzewodowo do telefonu, który umieszczony jest w uchwycie klawiatury i podczas słuchania muzyki mogę odbierać rozmowy co powoduje zatrzymanie odtwarzania – to po pierwsze, a po drugie dzięki słuchawkom mam wolne ręce i zamiast trzymać telefon mogę korzystać z klawiatury i myszy i rozmawiać z osobą po drugiej stronie.
  2. Drugi scenariusz to wykorzystanie słuchawek podczas wszelkich aktywności na przysłowiowej ulicy. Mogę chodzić, biegać, czy wykonywać inne aktywności i dzięki nasłuchowi otoczenia nic mnie nie zaskoczy. Mogę rozmawiać z przechodniami bez ściągania słuchawek, co jest mega wygodne.

Jedyny minus jaki mi się przydarza występuje podczas ćwiczeń z hantlami, gdy podnoszę ręce do góry – zdarza się, że prawym ramieniem dotknę słuchawki i zatrzymuje się odtwarzanie muzyki.  Cena to

Zakończenie i podsumowanie

Wymieniłem 5 urządzeń, które w moim przypadku sprawiają, że praca w biurze przy komputerze staje się przyjemnością.

Jeszcze raz je wymienię:

Laptop DELL Precision 7720 – jeżeli potrzebujesz wymagającej maszyny, to zastanów się na serią Precision wyposażoną w duży monitor i mocną kartą graficzną.

Monitor LG 34 cali z karzywioną matrycą oraz wspiarciem dla gamingu między innymi z wykorzystaniem funkcji G-Sync dla kart Nvidia, stabiliacją czerni.

Bezprzewodowa Klawiatura i mysz od logitech ze wsparciem przełączania się miedzy urządzeniami, cichą i wygodną pracą.

Kamerka internetowa LOGITECH C920 PRO ultra HD wideokonferencji oraz nagrywania wideo, świetny autofokus oraz doskonale radzi sobie przy słabym oświetleniu.

I na zakończenie bezprzewodowe słuchawki SONY WH-XB900N, które z całym przekonaniem polecam nie tylko podczas pracy i widekonferencji, ale również podczas słuchania muzyki na zewnątrz dzięki świetnemu wygłuszaniu oraz kontroli dźwięku otoczenia.

W innym odcinku opowiem Ci o sofcie, jaki wykorzystuje w codziennej pracy. A ty z jakich urządzeń korzystasz, które ułatwiają i przyspieszają pracę? Bardzo chętnie poczytam o Twoich sugestiach.

Do wszystkich urządzeń umieszczam linki pod odcinkiem.

Do usłyszenia i zobaczenia w następnym odcinku.

Linki:

Dell precision

https://bit.ly/3O8kCmY

Klawiatura K780

https://bit.ly/3KGeQa9

Mysz M590

https://bit.ly/3JErbKs

Kamerka Internetowa

https://bit.ly/3rnozKU

Słuchawki

https://bit.ly/3JFAKsP