W tym odcinku
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Witaj to jest automatyczne podcast, czyli pouczające rozmowy automatyce przemysłowej. Ja nazywam się Kamil Jastrzębski, na co dzień właściciel, JK Automation firmy, która poprzez świadczenie specjalistycznych usług integracji systemu sterowania, w szczególności animacji PC z 7 pomaga w projektowaniu programowaniu i uruchomieniu systemu sterowania i wizualizacji lub jak wolisz automatyki i podcasty kieruję do osób zainteresowanych, automatyką przemysłową, nieważne czy jesteśmy tak rektor automatyki, elektrykiem, pracownikiem utrzymania ruchu handlowcem, czy dopiero się uczyć na pewno znajdziesz coś dla siebie, bo dzielę się swoim kilkunastoletnim doświadczeniem zdobytym na wielu projektach i uruchomienia, abyś nie musiał popełniać moich błędów. Mądry, człowiek uczy się na własnych błędach, a sprytny na cudzych. Mam radość bardzo ważną prośbę zrób pauzę i zasób trybów ten podczas aplikacji, z której korzystasz zostaw komentarz idei czeka gór bardzo dużo osób słucha, ale tylko niewielu odwdzięcza się w ten sposób w każdym razie z góry serdecznie dziękuję wejść. Na stronę www kropkę diagnostyka myśli. Proszę by skorupka PS, aby zapoznać się z naszą ofertą dotyczącą diagnostyki sieci przemysłowych, znajdzie tam również informacje dotyczące działania sieci. Proszę was i profile oraz sposoby diagnostyki naprawy błędów na innej strony www Kroka JK automacie kropkę PL znajdziesz tematykę dotyczącą systemu sterowania i wizualizacji oraz naszą ofertę.
– Część Mariusz
Mariusz Mońka (Gość)
-Cześć Kamil.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
– Witaj Witaj 37. w sumie urodzinowym odcinku automatycznego podcastu, bo to już obchodzimy, obchodzić będziemy, obchodzimy 3 lata. W tym czasie ponad 30 odcinków wyszło, a blisko 30tyś nawt 34tyś nawet z YouTube mamy ponad 45 000 odtworzeń. Także myślę, że trochę tej wiedzy zostało opowiedzianej i wysłuchanej, a myślę, że wielu ludziom trochę ułatwiliśmy życie. Znam przykłady osób, które dzięki nam trochę zmieniły swoją karierę. Także myślę, że jest OK. Mariuszu zaprosiłem CIę do tego odcinka po to, aby porozmawiać trochę o utrzymaniu ruchu i pracy w utrzymaniu ruchu, bo o ile dobrze kojarzę, to ty pracujesz w takim dziale, tak?
Mariusz Mońka (Gość)
Tak dokładnie. Na początek, chciałbym bardzo ci podziękować za możliwość spotkania się tutaj na czacie. Tak dokładnie, tak jak powiedziałeś, od ponad 2 lat pracuję w utrzymaniu ruchu, z wykształcenia jestem technikiem elektronikiem, no i dodatkowo jeszcze studiuje zaocznie na Politechnice w Częstochowie.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Technik elektronik, czyli ten zawód ma zrobiony, ale studiujesz dalej?
Mariusz Mońka (Gość)
Tak, dokładnie jeszcze staram się jakkolwiek rozwijać.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Rozumiem, bo ja też nie ukrywam, jestem technik elektronik, tylko powiem, że już jeśli chodzi o układy elektroniczne, to niespecjalnie potrafiłby sobie poradzić z diagnostyką. To znaczy biegły w tym nie jestem do tego człowiek dawno nie robił, ale myślę, że jeszcze wiedziałbym, jak tranzystor działa albo złącze PN. Myślę, że to to jest w sumie ważne, bo ta automatyk w sumie opiera się dzisiaj na elektronice i warto znać te podstawy i warto coś o tym wiedzieć. Prawie się przedstawiłeś Mariuszu, jakbyś jeszcze coś mógł sobie opowiedzieć, gdzie pracujesz co robisz, jakie są twoje obowiązki?
Mariusz Mońka (Gość)
To może po kolei.
Mariusz Mońka (Gość)
Pracuję z firmie jest cały czas o rasach.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Może być.
Mariusz Mońka (Gość)
Na dzień pracuję w firmie zajmującej się farmacją, pracuję centrum dystrybucyjnym leków. Można powiedzieć, że to jest taki mały Amazon, tylko właśnie z lekami. Na co dzień jestem tam specjalistą do spraw automatyki magazynowej, zajmujemy się tam utrzymaniem ruchu, jeżeli chodzi o moje obowiązki, to,od czego tu zacząć? Jest ich na pewno bardzo dużo – wiadomo. Każde otrzymanie ruchu ma swoją specyfikację. Każdy zakład jest trochę inne, ale większość moich, inaczej podstawą jest utrzymanie parku technologicznego w ruchu. To jest całe clue, jeżeli chodzi o moją pracę. Aczkolwiek zajmuję się wieloma różnymi rzeczami, np. dokonujmey różnych remontów, diagnostyka, wykonujemy naprawy: mechaniczne pneumatyczne elektryczne.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
A mogę ci przerwać? Powiedz mi, czy twoje stanowisko obejmuje ten cały zakres. Czy jesteście, powiedzmy, podzieleni, tak że są osoby odpowiedzialne e za elektrykę, inne za stricte automatykę inne za mechanikę. Czy wy musicie tutaj kompleksowo, że tak powiem, znać się na wszystkim?
Mariusz Mońka (Gość)
Akurat my mamy taki zakład, że zespół zajmuje się wszystkim. I od strony mechanicznej i elektrycznej. Jedyne czym się nie do końca zajmujemy, to jest: kwestie programistyczne, mamy do tego wyznaczoną jedną osobę, która jest na etacie i w razie potrzeby ona się tym zajmuje. Jeżeli chodzili o nasz zespół; zajmujemy się właściwie wszystkim: prawdopodobnie, jeżeli byłaby opcja, to nawet gdzieś tam chcieliby, żebyśmy klamki wymieniali w łazience.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Wiesz co? Ja bym chciał jeszcze pociągnąć ten temat, bo są rzeczywiście miejsca, gdzie trzeba znać wszystko, ale ja z autopsji wiem, że jeżeli jest taki zespół, ilu was tam pracuje w naszym zespole? W tym utrzymaniu ruchu? 10 osób, to moje doświadczenie podpowiada mi, że są osoby, które mają różne specjalizacje. Czyli 3 osoby będą, które rzeczywiście znają ogarniają automatykę, 3 bardziej elektryczne, choć elektryk i automatyk, to są bliskie działy więc tutaj można to podzielić, czy nawet objąć jedną klamrą, natomiast sprawy mechaniczne, pneumatyka, hydraulika i takie sprawy stricto mechaniczne też już są osoby, które się bardziej tym zajmują.
Mariusz Mońka (Gość)
Oczywiście.
Mariusz Mońka (Gość)
Tak jak powiedziałeś, są osoby, które są pewniejsze w jednych rzeczach, niektórzy w programowaniu niektórzy w elektryce, aczkolwiek na zmianie, wiadomo, nie zawsze jest także jest dana osoba, która się w tym specjalizuje, także często jest po prostu także niestety, ale musimy umieć wszystko, żeby zapewnić ciągłość pracy instalacji.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Bo czasami to jest tak, że byle na trytytkach dojechało do następnej zmiana, przyjdzie kolega, który na tym zna i naprawi.
Mariusz Mońka (Gość)
Wiesz, tak jak powiedziałeś, czasami sytuacja tego wymaga, że nie możemy sobie pozwolić na przestój i byle do rana dojechało, a co będzie dalej, to będziemy się martwić rano, byle była przerwa.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Dobrze, powiedz mi… Powiedziałeś, że to jest takie bardziej centrum logistyczne, coś a’la Amazon, bo i ja w Amazon’ie byłem i ja byłem w Zalando, które też w Polsce ma takie centra dystrybucyjne i mój obrazek, taki, który mam w głowie, to wygląda w ten sposób, że są, oczywiście, takie miejsca, gdzie są przechowywane te produkty, bo w takim Amazon, czy takim Zalando, to tam jest wszystko, to nie tylko są jakieś takie malutkie pakunki, jak sobie wyobrażam lekarstwa, albo nawet spakowane w większe paczki, ale tam różne rzeczy są, i tam chodzą pracownicy, kolekcjonują, czy zbierają to w do swoich wózków. Później to wysyłają na taśmociągi, już tamten system skanerów itd. do odpowiednich miejsc, odpowiednich slotów, powiedzmy gdzie są przygotowane wysyłki, to dostarcza. Jak to u was wygląda?
Mariusz Mońka (Gość)
Więc co u nas proces jest bardzo podobny. Całe sterowanie oparte jest właśnie na kodach kreskowych, tylko, że u nas jest po prostu dany pojemnik, który jest odpowiedniej wielkości, żeby pomieścić odpowiednią ilość lekarstwa. Proces technologiczny polega na przetransportowaniu poprzez systemy przenośników w odpowiednie miejsce danego pojemnika. Dodatkowo też mamy takie sekcje z automatycznym zasypem, gdzie wcześniej jest skanowany pojemnik i na taśmę są wyrzucane leki, a następnie zasypywane do tego pojemnika i mamy cały system skanerów kodów kreskowych i odpowiednie zwrotnice, które przekierują taki pojemnik na daną sekcję, także taki pojemnik może objechać całe centrum, nawet kilka razy. Spakować, co potrzebne, zjechać na odpowiednią sekcję, pracownik wróci, następnie taki pojemnik jest kontrolowany. Jest potem sekcja, gdzie jest to deklarowane, oklejone etykietą i na koniec zjeżdża oczywiście do automatycznej owijarki, gdzie jest to wszystko mocno zamykane. Już na koniec leci na spedycję, gdzie są na odpowiednie rampy rzucone takie pojemniki, pobierane przez pracowników na palety. No taka paleta wyjeżdża do aptek, do kolejnych centrów przeładunkowych w zależności, co akurat tam wyjeżdża.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Dobrze słuchaj.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Czy byłbyś w stanie opisać taki 1 konkretny dzień. Jak wygląda? Powiedzmy, że przychodzę rano, mam jakieś tam obowiązki,coś tam robię, jakaś awaria się zdarza. Nie wszyscy nasi słuchacze pracują lub pracowali lub będą pracować w utrzymaniu ruchu. Utrzymanie ruchu utrzymaniowi ruchu nierówne, więc mógłbyś opowiedzieć? Ja rozumiem, że na nocnej zmianie to się przychodzi, co trzeba to się zrobi, później się ogląda Netflixa i sprawdza, czy jeszcze jest jakiś serial, którego nie widziałem, ale np. na pierwszej zmianie najwięcej się dzieje, zdaje się.
Mariusz Mońka (Gość)
Tak, oczywiście, na pierwszej zmianie zawsze jest największa załoga, ponieważ mamy wtedy od szóstej dziś do okolic dziewiątej przerwę technologiczną i w tym momencie wchodzimy my z narzędziami i serwisujemy linię.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Czyli macie taką przerwę, nie także to non stop leci, czyli troszeczkę inna specyfikę niż w takim Amazon, nigdzie tam wszystko non stop musi w miarę pracować.
Mariusz Mońka (Gość)
Tak na szczęście, jak najbardziej możemy sobie pozwolić na taką przerwę i właściwie dzięki temu, to wszystko funkcjonuje, ponieważ tak to leci. Naprawdę dużo zamówień. Przy czym, jak wiadomo, łożyskowania bardzo szybko zużywają. Napędy się zużywają. Wszystko się wyciera. I tak naprawdę instalacja jest duża i roboty jest sporo.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Czyli dzień zaczynacie od prewencji. A powiedz mi, czy macie plan prewencyjny, ustalone dni i urządzenia, które muszą zostać przejrzane przesmarowan, czy jeszcze inne usterki znalezione? Macie do tego odpowiedni system?
Mariusz Mońka (Gość)
Oczywiście tak, jest wszystko usystematyzowane. Mamy podzieloną całą instalację na layaouty i mamy harmonogram przeglądów, lecimy zgodnie z harmonogramem po kolei. No oczywiście dodatkowo jest taka prewencja na zmianach. To, co wyjdzie to, co usłyszymy to, co się zepsuje, to wtedy pomijamy harmonogram i robimy na bieżąco to, co akurat wymaga, a jeżeli akurat nie ma żadnej awarii, to lecimy z harmonogramem i od A do Z przeglądamy dany odcinek pod każdym właściwie kątem.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Przypominasz sobie jakąś najtrudniejszą awarie, czy taką sprawę związaną np. z utrzymaniem ruchu, czy z, tutaj kwestiami technicznymi albo inaczej: twoje najtrudniejsze wyzwanie, jakie przytrafiło się podczas przygody z utrzymaniem ruchu?
Mariusz Mońka (Gość)
Tak sięgając pamięcią, to nie przypominam sobie, żeby było coś takiego naprawdę konkretnego, że stanie cała instalacja i amen. Aczkolwiek zawsze jak rozmawiam ze znajomymi, pytają, czym się zajmuje, żeby coś im opowiedział, to czasami przychodzą takie 2 ciekawe historie właściwie do głowy: mianowicie: nr 1 to dosyć śmieszna. Nie było tam nie wiadomo, co. Mianowicie na wizualizacji co jakiś czas migał błąd komunikacji. Wiadomo, wszystko jechało, nic się za bardzo nie działo. Po prostu co jakiś czas mignął błąd i ginął. Akurat tak było niestety, że nie mieliśmy schamatu, więc po kabelku, od switch’a przeszedłem pół magazynu po kabelku. Co się okazało? Obsunął się kabel Ethercatowy i wpadł pod mostek technologiczny i wyszło, tak że po prostu tak niefortunnie wsunął się pod płaskownik, że jak ktoś stanął na mostku technologicznym, kabel się przyginał, osoba schodziła wtedy wracało wszystko do formy i tak samo błąd znikał z wizualizacji, także to była taka zabawna historia, a. Druga to mieliśmy akurat nowo zatrudnionego pracownika. Swoją drogą absolwenta Politechniki z dużym doświadczeniem i po prostu urwał nam się silnik. To był pas napędzający rolki przenośnika i to było zrealizowane na zasadzie koła pasowego, napędzającego pas. Koło pasowe było na wale, który wchodził w przekładnie do silnika. I to wisiało wszystko na wale, było tylko oparte o ramie reakcyjne, wchodzące z przychodni i to ramie się zerwało i silnik zrobił na wale 2 obroty wokół własnej osi i się urwał przewód zasilający. Akurat inny kolega na zmianie nie miał pod ręką złączki WAGO 2-polowego,tylko 4 polowe i dał właśnie temu nowemu koledze 4 sztuki złączki WAGO 4 polowej. Co się okazało? Po 5 min wraca ten kolega i oddaje mu 3 złączki WAGO 4-polowe i mówi, że 1 kostka wystarczyła. Okazało pod 1 kostkę zapiął wszystkie fazy razem z przewodem ochronnym. Dobrze, że ten drugi kolega szybko zareagował i „poleciał”. Nie zdążyli włączyć na szczęście8545.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
No nie zdążyli włączyć.
Nieznany mówca 5
Takie możliwości na szczęście.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
W zabawna historia. Zabawna historia i no takie też się zdarzają, to szczęście, że skończyło się tylko ze śmiechu. Myślę, że jakiś tak wielkie by nie było po prostu zabezpieczenie działało miejmy nadzieję.
Mariusz Mońka (Gość)
Że dokładnie zaś organy władzy.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Także do ciekawej. Ja powiem, że pochwalę się Serbia w piątek po w piątek w piątek wyobraź sobie, że, podłączając drukarkę sieciową do systemu drukowania raportów. Powiem, że tak się nam męczyłem z tym zadaniem, ale później śmiałem się, że jestem jak typowy informatyk, czyli podłączenie drukarki za zajmuje się siecią. Natomiast już wcześniej na tym no mamy tego podcastu. Mówiłem, że często automatyków takiej właśnie, na który zajmuje się programowaniem integrację systemów sterowania, nazywać informatykami, a my się śmiejemy, że informatycy to ci, co raczej dla podłączenia drukarki zajmuje się takimi sprawami właśnie związanymi z utrzymaniem takiej infrastruktury biurowej, bo, bo programista informatyk też tajny, ale tak dobrze, czyli, czyli aha, ale chciałbym nawiązać tutaj do tego do tych pierwszych historii, gdzie tam ten mostek dotyka ta konstrukcja ruszała i zrywało komunikację, potem Energa cie to jazda podobną historię. Co prawda nie z autopsji, ale zasłyszane od mego kolegi, gdzie właśnie błędy związane z profili asem, a powodowane były kabel przechodził przez próg przejazdowy, po którym przejeżdżał wózek widłowy na jej zawsze błędy pojawiały się wtedy, kiedy wózek widłowy przejeżdża albo coś ciężkiego przejeżdżał przez ten próg, bo tam 80 poruszały. No i wtedy wtedy były błędy, ale to czasami zwrócił uwagę, że to są problemy zupełnie niezwiązane z infrastrukturą, że tak powiem tak, bo to ani żadne urządzenie, ani żaden tylko właśnie dziś taka konstrukcja, także ja ze swojej strony mogę powiedzieć, że jeżeli wykonuje diagnostykę sieci, może nie tylko, bo to moja materia, ale profilem prosi by no i jednym z punktów jest właśnie taka Inspekcja wizualna sieci wtedy oglądamy, gdzie się, gdzie przewody idą jak są położone no właśnie, żeby wyłapać takie sytuacje, gdzie, gdzie po prostu taka awaria mechaniczna może być problem tego tego błędu. Dobrze, Mariusz słuchaj, najtrudniejszą awarie czy wyzwanie? Mamy za sobą. Powiedz mi, co daje praca utrzymania ruchu, czego można się w niej nauczyć, bo jeżeli ja miałbym sugerować młodemu adeptowi automatyki czy osobie, która chciałaby w tej branży odnieść sukces, to to, aby ją wyspą man właśnie na utrzymanie ruchu, aby tutaj no zapoznała się z tym wszystkim, jak wygląda mogła dotknąć tego właśnie narzędzia wziąć w ręce i pobrudzić się trochę pociągać po tych maszynach obrócić się tym olejem itd. ale powiedz mi jak ty widzisz.
Mariusz Mońka (Gość)
Więc to jest naprawdę temat, rzeka, wydają się i szczerze tak powiedziałeś wydaje się, że na start nie ma lepszej drogi i mniejszy właśnie utrzymanie ruchu, najlepiej, jeżeli taka młoda osoba trafi na jeszcze wysoko zautomatyzowany zakład i będzie miała naprawdę dobrych fajnych kolegów, którzy przekażą wiedzę i ta osoba będzie mogła się wykazać i wydaje się, że naprawdę ciężko zdobyć, lecz doświadczenie niż na utrzymaniu, tak jak powiedziałeś. Wszystko od podszewki można powiedzieć, że taka młody absolwent wykształca bardzo dobrą kulturę techniczną na takim zakładzie narzędzia warsztat wszystkie sprawy często się śmieszne awarię, ale bo ten w przypadku np. integracji systemów, taka osoba wie, jak czujnik przedstawić, jak piąć się szafę, jak przemierzyć, bo tak tak przecież odpowiedzialność tak dużo absolwentów nie wie, jak skorzystać z miernika i utrzymania ruchu pozwala liznąć temat, może nie zaznajomić się bardzo dobrze, ale na pewno spróbować różnych części automatyki zobaczyć, co co jest fajne, co nie jest fajne, co bardziej leży, co należy spróbować się na wielu frontach i wydaje się, że nie ma lepszej drogi niż niż utrzymanie ruchu na start.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
No ja z tym zgadzam, a nawet te nie powiem, iż chciał podnosić rękę, kiedy mówię, że to się można nauczyć mierzyć tak dalej. Ja pamiętam, jak ma już po ukończeniu studiów, pracowałem w pierwszej pracy, pojechaliśmy już na obiekt i dla mnie rzeczą trudno było powiem ci zmierzyć prąd przetwornika. Tak oczywiście, no ja wiedziałem, jak mierzyć prąd napięcie także. Jak włączyć ten miernik wód, ale jak widzę taką szafę, a ja otwieram. No to, jakie może odnaleźć i to był bowiem, że duży problem ja byłem po studiach, jestem absolwentem studiów generalnie elektronicznych, a także takich rzeczy nie mieliśmy. I dlatego dlatego później, gdy pracowałem w utrzymaniu ruchu, co prawda trochę winnej winnej roli, ale tam rzeczywiście wtedy człowiek mógł się mógł się więcej do nauczyć, bo automatyka dzisiaj to na ma wiele płaszczyzn. Myślę, że warto każdy z nich coś liznąć. Czyli tak też potwierdza, że warto warto wystartować zacząć zacząć pracować w utrzymaniu ruchu. Powiedz mi, powiedz mi jak długa, a przy okazji pozdrawiam oczywiście swoich kolegów działo również pozdrawiam wszystkich myślę, że ci, co wiedzą, to to będą wiedzieć i do nich dotrze, a ten start mamy za sobą, a powiedz mi jak długo pracujesz tym w tym dziale, bo to jesteś dość zazdroszczę młodą osobą i ich już kawałek czasu pracuje już spore doświadczenie masz.
Mariusz Mońka (Gość)
Tak, już ponad 2 lata, a jak powiedział, że mam dopiero 22 lata.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
A ja tego nie widziałem, by w przedziale młoda, ale i zazdrosnych.
Nieznany mówca 5
O 1.
Mariusz Mońka (Gość)
Ale wracając do tematu. Tak też ma ponad 2 lata za sobą cały czas gdzieś tam staram się rozwijać Night i tyle.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
No właśnie odnosi rozwijania. Widziałem widziałem na swoim profilu niedawno zrobiło się kurs na zaprzyjaźnionym portalu automatyka elektryka la wiem, że też zrobiłeś, a już jakiś czas temu było Kurt i obsługi i programowania robotów Jastkowa Moto man czy to było tylko kurs obsługi, bo nie do końca?
Mariusz Mońka (Gość)
Jest to to był Hus i obsługi podstawowych.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Poglądów dobrze, to to ten temat zostawimy sobie na później albo zupełnie na inny odcinek, bo chciałbym też o tym o tym po raz ma wiacie proces produkcyjny w sumie w takim zakładzie mamy już za sobą. Natomiast chciałbym jeszcze za zapytać, jakimi technologiami masz do czynienia, bo tam jest dużo taśmociągu, wspomniał, że Maciej Piotr kata. Domyślam się, że macie tam Energa to pechowy. No serio mechanizmy na pewno tak.
Mariusz Mońka (Gość)
Tak był na szkolenie nie jest to jakiś tam wielka skomplikowana automatyka. W skrócie mam sterowanie dla sterowników i mięsa szczytem 400 i to podstawa dodatkowo mamy zrobione wyspy i łączymy się właśnie na Wyspach mamy być Hoffa. Posiadam jakieś tam 2 holowniki, które obsługują większe 2 większe silniki. To są już jakiś stary serię style mechanikę.
Mariusz Mońka (Gość)
Dodatkowo posiadamy w 2 Dekalog ulicach 2 asy na ten sam na miks no i przede wszystkim kupa Kuba skanerów kodów kreskowych z zdawali dzika i to jest taka postawa. Oczywiście są jeszcze na przekaźnikach małżeństwa szpilę za stopy co parę metrów i w niektórych miejscach na na końcówkach wszystko jest to spięte.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Mówi, że mówisz system sekty i i powiedział, że to jest na systemach zewnętrznych, nie jest to w Integrated z wykorzystaniem sterowników, tylko macie osobne systemy, tak osobne powiedzmy sterowanie tutaj automatyką jest zrobiona na standardowym sterowników. Natomiast efekty na dedykowanych czy stary rynek IT dedykowane, ale po prostu na przekaźnikach, tak takie klasycznie to jest zrobione na przekaźnikach.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Sejf ci no dobrze, no myślę, że po, jakie plany na pracę?
Mariusz Mońka (Gość)
Od odnośnie.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Odnośnie dla aktualnej sytuacji, jak był jak długo planuje tam zostać, w którym kierunku chciałby się rozwijać?
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Czy czy też studia najpierw skończyć?
Mariusz Mońka (Gość)
To jest ciężkie pytanie wiesz. Myślę, że to niezależnie od wieku każdej osobie co mniej więcej co 2 lata zmienia się plan na życie odkrywasz nowe rzeczy, powstaje fascynacja innymi stare z odchodzą do lamusa znanego na świat patrzy na swoje gdzieś tam zapiski sprzed 2 lat, jak zaczynałem pracę w tej firmie, co sam sobie, czego chcę się nauczyć w tej firmie Echa i powiem szczerze, że to z czasem trochę się rozjechało część jak najbardziej nauczymy się część część dziś tam zanikła, aczkolwiek moje plany na rozwój.
Mariusz Mońka (Gość)
Skończyć studia, póki co film jest dobrze. No mamy bardzo fajny fajny zespół zgrany bardzo fajną atmosferę, a w przyszłości szczerze jeszcze nie wiem, najbardziej najchętniej by mała firma dziś, żeby uniknąć, wiadomo, są jednak minusy praca automatyka, praca zmianowa delegację, człowiek chciałby czasami gdzieś tam na jest akurat jest jeszcze jestem młody nie mam rodziny, a skoro już nawet jak gdzie jest to innego oddziału naszej firmy w delegację to partner już dziś ta narzekano. Wiadomo od z tym wiąże targowa, ale właśnie dlatego najchętniej jakaś mała firma, dziś serwis na Śląsku lokalnie, tak, żeby można było wieczorem wrócić do domu.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
A polskim pracujecie na 3 zmiany te od poniedziałku do piątku to jest codziennie sobota niedziela, a ja chyba apteki aptek mniej jest weekend, oba są tylko całodobowych, bo nie musicie. Powiedz jak to wygląda.
Mariusz Mońka (Gość)
Jest to produkcja kończył się w sobotę rano.
Mariusz Mońka (Gość)
Szóstej, no i przerwa trwa do dziesiąty w niedzielę?
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Wieczorem aktu.
Mariusz Mońka (Gość)
Do dziesiątej rano.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Dogaszano, a w niedzielę to.
Mariusz Mońka (Gość)
Właściwie przerwa bardzo krótka ewentualne ostatnio przenosiliśmy kawałki instalacji, ponieważ mamy aktualnie rozbudowę firmie i zaczęliśmy tak naprawdę konkretną zmianę w 18 godzina, ponieważ no trzeba było zrobić z nas, zaczynamy w sobotę w sobotę zaraz się produkcja skończyła o szóstej rano liczyliśmy, że będzie trochę krócej, a ono praktycznie przed północą wychodziliśmy z zakładu także.
Nieznany mówca 5
Na 8 wizyt.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Po 18 godzinach to już naprawdę jest.
Nieznany mówca 5
Ciężko.
Mariusz Mońka (Gość)
No wiadomo, ale ważniejsze, że wszystko za zadziałały.
Nieznany mówca 5
I Grecją Super.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Mariusz, bo jak chciał jeszcze 1 temat, tak króciutko, a pociągnąć, bo z tego czasu była właśnie na tym szkoleniu we Wrocławiu, o ile dobrze kojarzy im Jacka żabia w siedzibie moje rodzinne, miasto byłaś w siedzibie w tym miejscu to jest kres ulicy, by nie może teraz dokładnie pamiętam.
Mariusz Mońka (Gość)
Co jest.
Nieznany mówca 5
Park.
Mariusz Mońka (Gość)
Naukowy we Wrocławiu, że jeżeli dobrze, jeżeli nie pomyliła?
Nieznany mówca 5
To całej.
Mariusz Mońka (Gość)
Ulicy o ulicy dokładnie dokończenie do niedawna szkolili się bać, bo pan z 5 lat jest.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
No nie już długo wrocławianie mieszka, także nie do końca nie do końca jestem na bieżąco, co, gdzie jak ale, ale we Wrocławiu dobrze, czyli firma jaskrawa, roboty, Moto mam i powiedz powiedz, jak wyglądało, to szkolni dwudniowe tak?
Mariusz Mońka (Gość)
Tak, akurat zamknęliśmy się 2 dniach formalnie jaskrawo prowadzi je w formie trzydniowej.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
A choć i ambitnych ludzi znaleźli stwierdzili, że 3/2 2 ca.
Nieznany mówca 5
Akta ktoś dlatego.
Mariusz Mońka (Gość)
Najprawdopodobniej my trochę przyspieszyć w pewnych momentach.
Nieznany mówca 5
No no ale ogólnie.
Mariusz Mońka (Gość)
Bardzo pozytywnie, tak dobre szkolenie. Przede wszystkim część część praktyczna to dużo większa niż większość naszego szkolenia.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Dla zdobycia żywię.
Mariusz Mońka (Gość)
Teorii teorii na szczęście od zbędne minimum, a i tak naprawdę.
Mariusz Mońka (Gość)
Bardzo bardzo dużo czasu spędzimy przy robotach?
Mariusz Mońka (Gość)
Tam właśnie siedziba jest bardzo panie doposażone.
Mariusz Mońka (Gość)
Jeżeli dobrze pamiętam.
Nieznany mówca 5
Są tą.
Mariusz Mońka (Gość)
3 czy roboty i chyba 2 kłopoty dodatkową te roboty są doposażone w tory jezdne i pozycją jeszcze obracający się w 1 osi.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
To jest to bardzo takie czyny, których może.
Mariusz Mońka (Gość)
Tak tak, Fiony wiedzy, o ile prawo jeśli.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Inaczej mogą tak sobie wyobrażają, może przejechać 1 stanowiska pobiegł do drugiego dnia do jakiegoś tam grubszego, tylko w ten sposób tak okej dobra powiedz mi, bo swego czasu też działań w takiej branży szkoleniowej. Co prawda szkoliłem bardziej ze sterowników i tutaj system sterowania wizualizacji sieci. Natomiast swego czasu dawno dawno temu miałem taki epizod, gdzie rzeczywiście pojechałem do szkoleń na szkolenie też do Wrocławia, do też dane firmy, która produkuje roboty, która charakteryzuje się żółtym kolorem Tufan, natomiast to szkolenie, jak chyba 5 z nich była, bo to była część taka podstawowa, to drugi bardziej rozszerzone, a no i też bardzo dobrze, to wspominam, a powiedz mi, ja lubię takie pytanie zadawać czy było coś na tym szkoleniu, co mogli mogło być zrobione lepiej czy.
Nieznany mówca 5
Wiesz, co.
Mariusz Mońka (Gość)
Szczerze mówiąc na pewno mogą być dłuższe, chętnie będzie byłym kolejne co najmniej tydzień przy tych Żydach, żeby bardzo dobrze, na jakie będą własne cele, rozkręcił, uruchamia filtry olej ze zwolnić, po rzucał obejrzało ADO Zet i naprawdę żyłem musi tym sprzętem dobrze pobawić, dobrze przetestować i to ona to był minus, że jednak wolałbym, żeby trwało dłużej.
Mariusz Mońka (Gość)
I oprócz tego?
Mariusz Mońka (Gość)
Ciężko ciężko być naprawdę mieliśmy fajnego prowadzącego. Można powiedzieć, że tą specjalistyczną wiedzę przekazują nam w sposób bardzo no mówiąc kolokwialnie lokaty logiczne. No w nie mieliśmy najmniejszych problemów ze zrozumieniem. Ja akurat byłem na pierwszym z moim szkoleniu robotów przemysłowych.
Mariusz Mońka (Gość)
I wysiadam bardzo zadowolony z solidną dawką wiedzy po osiąganie pozycji, hołd właściwie znana pamięć.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Do tej pory to było to było na ponad ponad rok temu taki był październik 2021 pamięta.
Mariusz Mońka (Gość)
Każdy kawał czasu.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Ale jak pamiętasz, to rzeczywiście dobrą laurkę wystawił je tutaj firmie i szkodzące mu Noto to bardzo dobrze. Mam takie, pytam słuchaj. Czy w tej dokumentacji, bo na pewno jakąś dokumentację dostaliście? Czy z tej dokumentacji dziś, jeżeli będzie w stanie ją przeglądać, czy jest w stanie wrócić do tego, co było na szkoleniu sobie przypomnieć, bo czasami mam wrażenie, że to jest taka na trochę problem naszych polskich szkoleniowym polskiej może i zagranicznych też, że dają nam jakąś dokumentację, ale tej dokumentacji po roku po 1,5 roku człowiek nie wróci albo same obrazki tak albo jakie schematy, jak sobie człowiek sam nie zanotował, no to już do tego nie wrócili.
Nieznany mówca 5
Więc co muszę.
Mariusz Mońka (Gość)
Powiedzieć, mam rację, to jest to jest częścią problemu.
Mariusz Mońka (Gość)
Jest dużo dużo technicznych opisów skomplikowanego słownictwa i na szczęście prostej dokumentacji są piktogramy takie same jak na dziś badacze z trochę ułatwia sprawę, aczkolwiek tak jak powiedziałaś.
Nieznany mówca 5
Było pewne sprawy mogłyby być.
Mariusz Mońka (Gość)
Trochę łatwiej przekazane.
Nieznany mówca 5
Troszeczkę, part łatwiej.
Mariusz Mońka (Gość)
Jest prościej przekazane na zasadzie Click to Zróbto, a pojawi się to.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Toczyli, ale generalnie tak ocenia to szkolenie bardzo dobrze. Pytam słuchaj, kto ma takie szkolenie, powinien się wybrać tej ocenie jest to szkolenie, to jak powiedział do kogo jest przeznaczone, czytaj to przeznaczone dla osób, które będą obsługiwać czy osób, które będą programować, jakbyś widział, bo tutaj do charakterem mecze Unii czy jedni takie.
Mariusz Mońka (Gość)
Że takie szkolenie podstawowe zawierające elementarne rzeczy z obsługi i podstawy programowania. Robota wydaje się, że są odpowiednie dla dla każdej osoby niezależnie czy zajmuje się serwisem programowaniem utrzymaniem ruchu, nawet jest po prostu studentem.
Nieznany mówca 5
W wydaje się, że.
Mariusz Mońka (Gość)
Każda każda grupa odbiorców to jest taka podstawa podstawowa wiedza.
Nieznany mówca 5
Także.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Dobrze słuchaj Mariusz, ja myślę, że, gdy widziałem się tego, co chciałem się od siebie wiedzieć. Mam nadzieję, że dla ciebie drogi słuchaczy będzie to było to interesujące. Ja trochę się może wytłumaczy, bo pytałem się te roboty to szkolenie, bo Mariusz napisał artykuł, który jest dostępny w internecie, myślę, że zamieścimy notatkę do tego na odcinka, można sobie będzie więcej poczytać i zapoznać z Marią swoją twórczością.
Mariusz Mońka (Gość)
Zapraszam wszystkich.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Więc należeć ma im ten profil na nikim, więc myślę, że też też mieścimy i to Mariusz coś jeszcze chciałbyś dorzucić do tego odcinka.
Mariusz Mońka (Gość)
Ja bardzo chciałbym podziękować za zaproszenie i może nawet chciałbym wystosować mały apel do firm, żeby dawać szansę młodym technikom młodym absolwentom szkół na pracę, żeby wyjść do tych ludzi, ponieważ powiem mojej pozycji młodej osoby, inne ciężko jest się złapać na sam początek nie oprócz oczywiście czasy się zmieniają pracę naprawdę jest cała masa, ale na sam początek od razu po szkole ciężko jeszcze złapać.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Bo ty studiujesz w Częstochowie nad nimi szczytowy.
Mariusz Mońka (Gość)
Nie mieszkam za.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Pomoc. Ja mam kolegę kolega, który aktualnie pracuje w Częstochowie, pracuje w grupie Armen, w koksowni Częstochowa, a ja z nim ostatnio taką dyskusję, bo oni potrzebowali nowego jeszcze 11 jeszcze 1 osobę na pozycji programisty. I wyobraź sobie, że była taka sytuacja, w której działa, jeśli chodzi o tę sprawę, harować, zbieranie podań itd. czy CV czy wstępną selekcję, tym zajmował się po prostu kocha i wyobraź sobie, że tam 23 osób, które zgodziły się przejść mówiły na spotkanie nie przyszła żadna ostatnia osoba 15 minut przed przed spotkaniem napisała zadzwoniła żona już dostała inną propozycję, także one nie jest zainteresowana. Także na tym rynku pracy, myślę, że zaczyna dziać się coraz lepiej. I myślę, że, gdyby dzisiaj wchodzi na ten rynek, to byłoby chyba dużo łatwiej niż niższe i iż 2 lata temu pani długo szukać pracy.
Nieznany mówca 5
Przez co około 3 tygodni to są.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
To krótka chyba to jest wina, ilu rozmowach były.
Nieznany mówca 5
Te 3.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
3 Noto to odpowiedź, że też łatwo za moich czasów to się jeździło się naprawdę długo pracy. Szukałem pierwszej i były rozmowy kwalifikacyjne test itd. także tych rozmów naprawdę dużo było i w pewnym momencie człowiek myślał, że do niczego nie nadaje tak i ale ja też tutaj zachęcamy do apelu, żeby dawać sza inaczej. Pan to nie do końca chodzi o to, żeby dawać szansę tak, ale jeżeli potrzebujesz osoby, które ci już dzisiaj musi szybko naprawiać.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
A dobra nie będę w to brną, bo to naprawdę temat jest tak skomplikowany, bo to może zależeć naprawdę od wielu czynników.
Mariusz Mońka (Gość)
Tak jest sprawdza też nie jest tak, że ludzie nie chcą zatrudniać techników, że liczą się tylko wykształcenie wyższe, bo tak naprawdę wydaje się, przynajmniej wydaje się, to wszystko zależy od od danej osoby ta osoba będzie w stanie się nauczyć nowych rzeczy. Tak naprawdę, jeżeli jest osoba konkretna, to wydaje się, że wielu wielu dziedzinach może działać dużo rzeczy.
Kamil Jastrzębski (Gospodarz)
Tak, tak, natomiast jesteśmy przy poszukiwaniu pracy, to ja bym odsyłał naszego słuchacza, jeżeli poszukuje teraz pracy, albo myśli o tym, żeby zmienić pracę, to zachęcam do skorzystania z zaprzyjaźnionego portalu robota automatyka kropkę PL. Ja bardzo dobrze znam piątka, czyli osoby, która rozpoczęła ten projekt takie miejsca, gdzie dostępne są same oferty pracy właśnie dla ludzi związanych z automatyką robotyką, czyli coś konkretnie właśnie dla nas to tak nie chcę, żeby to, że jako reklama po prostu chce pomóc osobom, które może szukają, może nie wiedzą, że jest takie miejsce w ten sposób z Piątkiem miałem jakieś odcinki, nawet 3 też myślę, że niedługo też będzie ponownie moim gościem, bo mam przygotowane takie materiały właśnie odnośnie pracy, czemu ludzie zmieniają pracę itd. myślę, że nie następnych odcinkach uda się o tym porozmawiać. Mariusz myślę, że mamy wszystko nasza rozmowa. No tak jak zaplanowaliśmy, trwała tyle miał trwać do godziny temu pół godziny żyjecie bardzo dziękuję jeszcze raz.
Mariusz Mońka (Gość)
Dziękuję bardzo.