Automatyk na morzu

Rozpoczęły się wakacje, a to jest czas odpoczynku i nie da się ukryć, że wypad nad morze jest jedną z doskonałych opcji. Być może w tym roku wybierzesz nad Bałtyk. Ja bardzo lubię…

Lubię leżeć na piasku, słuchać szumu fal, uśmiecham się gdy lodziarz woła: lody, lody na patyku! W latach 80-tych wołali: Sam generał wyszedł z wody, aby u mnie kupić lody!

W dali widać statki, i nikt z nas nie zdaje sobie sprawy, że na tych statkach pracują niesamowici ludzie – automatycy! Większość z nas, czyli tak zwanych szczurów lądowych nie potrafi sobie wyobrazić, jak wygląda praca elektro-automatyka na statku. Zakodowane mamy jakieś stereotypy, które nie mają nic w wspólnego z rzeczywistością. Miałem okazję spotkać wielu z nich i za każdym razem z zapartym tchem słuchałem ich opowieści. Wyobraź sobie swój pierwszy dzień wejścia na pokład: podpływacie łódką motorową do statku, morze wcale nie jest spokojne i fale mocną kołyszą i wieje wiatr, a Tobie karzą skakać na trap, który znajduje się metr od Twojej łódki. Oczywiście jesteś ubrany w kapok i w najgorszym razie wylądujesz w wodzie, ale mimo wszystko strach jest odczuwalny.

Dzisiejszy gość od kilkunastu lat pływa po morzach i ocenach i właśnie pełni funkcję elektro-automatyka – ETO Electro Technical Officer.  Spotkaliśmy się w zeszłym roku na kursie programowania sterowników w EMT-Systems Centrum Szkoleń Inżynierskich w Gliwicach. W te wakacje Mikołaj przyjechał na kurs zaawansowany i postanowiłem wykorzystać tą okazję do rozmowy i nagrać odcinek, w którym dowiesz się o pracy na statku, o zagrożeniach jakie istnieją, a także jak zaciągnąć się na statek i czy taka praca będzie dla Ciebie odpowiednia.

Przy okazji pozdrawiam innych pracowników z firmy SubSee7, których miałem okazję poznać. Serdeczne pozdrowienia dla Artura Matejuka oraz Włodzimierza Kaflowskiego! A wszystkim marynarzom bez wyjątku życzę aby Wasza wachta była spokojna i oczywiście abyście zawsze mieli do kogo wracać do portu!

Nie przegap kolejnego odcinka

Zapisz się już teraz!

Subskrypcja podcastu:

Przydatne linki:

Strona firmowa SubSee7: https://www.subsea7.com/en/index.html

Dzień z życia elektryka na statku (Autor Inge Sandvik): https://youtu.be/Ct1hdBlpYts

Profil Mikołaja na LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/mikolaj-kulakowski-55a25193/?originalSubdomain=pl

Bartosz Purzyński – Prezes Stowarzyszenia Gdański Klub Hokejowy 2014 – profil na LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/bartosz-purzy%C5%84ski-68a850a6/

Zostaw swoją recenzję w iTunes

Jeżeli podobał Wam się podcast, możesz zostawić ocenę w iTunes. To tylko chwila a dla mnie każda gwiazdka ma ogromne znaczenie.

Instrukcja:

Aby to zrobić zainstaluj aplikację iTunes na swoim komputerze z systemem Windows, zaloguj się, następnie w sekcji “Sklep” wyszukaj podcast “Automatyczny Podcast”. Oprócz gwiazdek możesz też napisać kilka słów na jego temat. Dzięki takim osobom jak Ty, które zostawią recenzję, pomagasz mi docierać z podcastem do większej ilości osób chcących dowiedzieć się więcej o automatyce ?

Z góry dziękuję! ?