Mistrzostwa Polski Programistów PLC

Automatyczny Podcast
Automatyczny Podcast
Mistrzostwa Polski Programistów PLC
Loading
/

Historia programowalnych sterowników logicznych liczy sobie ponad 50 lat, a dopiero niedawno, bo w 2018 roku zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Polski Programistów PLC. Druga edycja i finały, które odbyły się 16 marca 2019 we Wrocławiu cechowały się rekordową pulą nagród sięgającą aż 30 tysięcy złotych!

Nazwa jest nieco przewrotna i nie wynika z niej, że są to zawody, w których mogą brać udział jedynie uczniowie oraz studenci. Organizatorami Mistrzostwa są: studenci zrzeszeni w Stowarzyszeniu Naukowym Studentów „Automatyk”, Wydział elektryczny Politechniki Wrocławskiej oraz Akademickie Koło SEP przy Politechnice Wrocławskiej.

Nie przegap kolejnego odcinka

Zapisz się już teraz!

Historia i pomysł tej imprezy jest jak zwykle banalny. Trzech studentów miało, standardowo, mało kasy i dużo czasu. Postanowili to jakoś zainwestować i zamiast kupować książki wybrali się na piwo! I jak się okazuje całkiem dobrze zrobili.

Paweł Jamka, Michał Wesołowski i Damian Stempel gawędzili przy piwku co by mogli ciekawego zrobić. Może jakiś projekt strategiczny. Elektromobilność jest na topie – temat wydał im się bardzo ciekawy, bo i chłopaki z Wydziału Elektrycznego więc dużo ich z tym tematem łączyło. Ponadto temat ambitny, bo gdyby tak zbudować samochód lepszy od Tesli? Nie – pomyśleli – szkoda samochód fajny – nie chcieli go pogrążać więc myśleli dalej. Piwo się kończyło, a do wypłaty stypendium jeszcze kilka, nawet kilkanaście dni zostało – jak żyć? Po chwili milczenia, nie wiadomo kto, czy wszyscy razem? Czy to z innego stolika ktoś podpowiedział…

PLC! – Mistrzostwa Programistów PLC! Tego jeszcze w Polsce nie było. Dzięki temu będzie można zrealizować aż 3 cele, które tak szybko pojawiły się w głowach:

  • Popularyzacja programowania PLC wśród uczniów i studentów
  • Rozsławienie Stowarzyszenia Naukowego Studentów „Automatyk” oraz Politechniki Wrocławskiej
  • Szansa dla uzdolnionych ludzi na pokazanie się pracodawcom

Pierwsze Mistrzostwa odbyły się w 2018 roku  w maju. Miesiąc bardzo ciepły, dzień długi więc można było czas po zakończeniu zawodów wykorzystać do zwiedzenia przepięknego miasta jakim jest Wrocław.

Niestety miesiąc maj nie sprzyja uczniom, bo to czas egzaminów więc drugą edycję należało przesunąć. Organizatorzy musieli znaleźć taki termin, który będzie optymalny dla studentów oraz uczniów. Okazało się, że najlepszym wyborem jest połowa marca – miesiąc, który nie rozpieszcza nas pogodą, a także dzień jest jeszcze krótki. Zwiedzanie Wrocławia generalnie odpada.

Podczas pierwszej edycji doszło nieplanowanego przesunięcia czasowego w ogłoszeniu wyników i wyłonienia mistrzów. Wystąpiły drobne problemy techniczne związane, o ile dobrze pamiętam, z czasochłonnym otwieraniem projektów z zadaniami uczestników.

Wspominam o tym tylko dlatego, aby pokazać, że organizatorzy wyciągają wnioski i robią wszystko, aby następna impreza była jeszcze lepsza.

W 2018 roku były tylko dwie kategorie Master i Ekspert, a w 2019 było ich dwa razy więcej:

Master – dla uczniów –  zawody na sterownikach SIMATIC S7-1200

Ekspert – dla studentów – zawody na sterownikach SIMATIC S7-1200

LOGO! Open – dla uczniów i studentów – zawody na sterownikach LOGO!8

WAGO – dla uczniów i studentów – zawody w środowisku e!cockpit

Co możesz zyskać jako uczestnik?

Na pewno zjesz obiad, bo smaczny catering przewidziany jest dla wszystkich uczestników.

Jeżeli zakwalifikujesz się i przyjedziesz do Wrocławia, to samo wpisanie do CV udziału w Mistrzostwach Polski Programistów PLC jest już wielką zasługą. Taka informacja otworzy Ci na pewno wiele drzwi na rozmowy kwalifikacyjne. Jeżeli staniesz na podium, to możesz wygrać cenne nagrody. W drugiej edycji wyglądało to tak:

  1. ZESTAW STARTOWY S7-1200 – 6ES7212- 1BD34-4YB0 oraz Szkolenie w EMT-Systems
  2. LOGO! 8.2 12/24RCE MODUŁ LOGICZNY Z ETHERNETEM I WYŚWIETLACZEM oraz Voucher na szkolenie od Blumenbecker Engineering Polska
  3. LOGO! 8.2 12/24RCE MODUŁ LOGICZNY Z ETHERNETEM I WYŚWIETLACZEM oraz Voucher na szkolenie od PLCspace

Nagrody w kategorii WAGO:

  1. ZESTAW STARTOWY PFC200
  2. Tablet SAMSUNG GALAXY TAB A 10.5″
  3. Tablet SAMSUNG GALAXY TAB A 10.5″

Dostać propozycję pracy! Nawiązać kontakty z przyszłymi pracodawcami.

Warto tutaj przytoczyć historię pierwszego Mistrza z 2018 – Marcina Podsiadłego, który zwyciężył w kategorii Ekspert. Podobnie jak w tym roku nagrodą był kurs w EMT-Systems i Marcin przyjechał do Gliwic odbyć kurs i okazało się, że nie tylko cechuje się bystrością umysłu, ale także umiejętnościami tłumaczenia skomplikowanych zagadnień, doskonałą prezencją oraz budowaniem dobrej atmosfery, co spowodowało, że został dostrzeżony i zaproponowano mu możliwość prowadzenia kursów i szkoleń. Skorzystał z tej okazji i teraz spotkacie go w Gliwicach, a nie w Rosji na uruchomieniach.

Co możesz zyskać jako partner/sponsor?

Reklama na budynku D20 – widziana z całego placu Grunwaldzkiego. Zakorzenienie w młodych umysłach świadomości marki. Partner w zależności od wkładu ma do dyspozycji większy lub mniejszy kiosk wystawowy, w którym może prezentować ofertę swojej firmy w postaci najczęściej produktów z branży automatyki. Co ciekawe, za najlepsze, czyli najatrakcyjniejsze stoisko (oceniane w ankietach przez uczestników) można otrzymać pamiątkową statuetkę. W 2019 taka „konkurencja” pojawiła się po raz pierwszy i zdobywcą pierwszego miejsca została firma SIEMENS. Trzecie miejsce z malutkim stoiskiem zajęła firma EMT-Systems.

Możliwość zaprezentowania się  najzdolniejszej młodzieży, która przeszła przez sito kwalifikacyjne. Nie są to targi pracy, na które przychodzą wszyscy bez względu na ich zaangażowanie i talent. Każdy z partnerów ma możliwość prezentacji swojej firmy lub produktów wszystkim uczestnikom na forum automatyki.

Okazja do spotkania kolegów i znajomych z branży.

Co możesz zyskać jako wolontariusz/organizator?

Będąc na  Mistrzostwach miałem okazję porozmawiać z wieloma osobami i przyjrzeć się ich pracy. Organizatorzy wykonują niesamowitą, tytaniczną wręcz pracę, bo muszą dzielić obowiązki organizacji imprezy, nauki na studiach, a często dochodzą też obowiązki podejmowane już na etapie pracy zawodowej. Ponadto nie są to osoby, które zajmują się tego typu eventami zawodowo. Dzięki temu można się przy tym bardzo wielu umiejętności nauczyć to raz, a po drugie sprawdzić się i przekonać do jakiej pracy człowiek się nadaje i czy potrafi sprostać zadaniom, które wykonuje pierwszy raz. Po tym wszystkim wszelkie udziały w wolontariatach są wysoko postrzegane przez przyszłych pracodawców (podobnie jak podejmowana praca zarobkowa już na studiach), bo pokazują, że dana osoba nie boi się pracy i potrafi wykonywać swoje obowiązki i w pewien sposób przyzwyczaił się do relacji szef – pracownik.

Nasza opinia i ocena:

Czemu tak późno?! Dlaczego ja studiując nie miałem takiej szansy?! Spotykałem się z zastrzeżeniami, że impreza tylko dla studentów i uczniów i powinna nazywać się akademickie mistrzostwa. Z jednej strony racja, ale z drugiej od czegoś trzeba zacząć i być może za jakiś czas jedna z kategorii będzie kategorią OPEN dla wszystkich.

Każda edycja przynosi coś nowego i organizatorzy robią wszystko, aby z każdym rokiem był lepiej. Do tej pory mieliśmy dwie edycje i w tegorocznej widać było, że wyciągają wnioski z drobnych niedociągnięć, jaki zawsze na tego typu imprezach się pojawiają. Tym bardziej pracują przy tym osoby, które dopiero uczą się, jak organizować tak dużą imprezę.

To było bardzo dobre!

Jak się przygotować?

Po pierwsze posłuchać Automatycznego Podcastu – odcinka nr 005, w którym opowiadamy, co zrobić aby rozpocząć przygodę z programowaniem sterowników PLC.

Przejrzeć zadania z Mistrzostw, które są na stronie internetowej.

W przypadku kategorii WAGO polecamy zapisać się na darmowe kursy organizowany przez tą właśnie firmę. Dla niektórych osób barierą może być miejsce, bo  kursy organizowane są we Wrocławiu i niektóre z nich trwają 14h więc niezbędny będzie także nocleg. Tego typu inwestycja nie będzie jednak stratą czasu nawet w przypadku braku zdobycia pierwszego miejsca, bo zdobyta na kursie wiedza i umiejętności  zostają w głowie.

Przydatne linki:

005 Jak zacząć programować PLC: www.automatycznypodcast.pl/005

007 Co to jest i jak działa SPS: www.automatycznypodcast.pl/007

Relacja filmowa z finałów na Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=SVlsEMq6sPs

Strona Mistrzostw: http://mistrzostwaplc.pwr.edu.pl/

Strona SNS Automatyk: http://automatyk.pwr.edu.pl/

Mistrzostwa PLC na facebooku: https://www.facebook.com/mistrzostwaplc/

Szkolenia WAGO: https://www.wago.com/pl/aktualne-szkolenia

Michał Wesołowski na LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/michał-wesołowski-402265175

Michał Wesołowski na Facebooku: https://www.facebook.com/profile.php?id=100001884383910