Automatyk z Rosji

Automatyczny Podcast
Automatyczny Podcast
Automatyk z Rosji
Loading
/

Gościem ósmego odcinka była osoba na co dzień wykorzystująca automatykę do poznawania otaczającego nas świata. Pracuje w 120 km od Moskwy w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej i opowiada o niecodziennym zastosowaniu automatyki.

W czwartym odcinku przekonywaliśmy Ciebie, Drogi Słuchaczu, że kariera na studiach to nuda i nie daje żadnej satysfakcji. Krystian Rosłon, bo to on jest naszym gościem, tarabanił się specjalnie ponad 1650km samochodem, aby wyprowadzić nas z błędu – to nie niekoniecznie prawda, ale brzmi zachęcająco! Fizyk –  inżynier może pracować na uczelni, przeprowadzać doświadczenia i mieć kontakt z ciekawymi rozwiązaniami spotykanymi w zakładach produkcyjnych. Co robi taka osoba? W jaki sposób uruchamia się systemy automatyki w urządzeniach doświadczalnych? Kto je serwisuje? Na te pytania odpowiada Krystian.

Nie przegap kolejnego odcinka

Zapisz się już teraz!

Subskrybuj

Krystian w 2018, w IV kwartale był uczestnikiem szkolenia podstawowego z obsługi i programowania sterowników SIEMENS SIMATIC S7-300/400 w EMT-Systems, na którym prowadzącym był Kamil Jastrzębski. W chwili gdy nagrywaliśmy ósmy odcinek Automatycznego Podcastu w Dubnej jeszcze nie posiadali na wyposażeniu tych urządzeń, ale korzystają z innego sterownika tej samej firmy, czyli S7-1200. Nasz gość opowiada, że szkolenie otworzyło mu oczy na możliwości, jakie daje PLC i obszary zastosowania tych urządzeń w Instytucie.

Różnica między przemysłem, a tym co spotyka się w Instytucie jest znaczna – mówi Krystian. Maszyny do produkcji, wytwarzane są w wielu egzemplarzach, a także w różnych konfiguracjach. Jedna maszyna może działać jako np. pakowaczka do cukru, a po niewielkiej zmianie konfiguracji pakowaczka do mąki. Innymi słowy mamy do czynienia z produkcją seryjną.

Urządzenie dla eksperymentu zostanie wyprodukowane raz i nigdy więcej. Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt ogromnych kosztów jakie ponosi się podczas wykonywania doświadczeń. Stanowiska do tak poważnych eksperymentów jak w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych, czy w choćby Wielki Zderzacz Hadronów znajdujący się w CERN budowane są raz na dziesięć lub dwadzieścia lat! Dzięki tym badaniom dokonuje się postęp technologiczny i z wielu osiągnięć dzisiaj powszechnie korzystamy.

Nasz gość wspomina o projekcie NICA, nowej inwestycji rozpoczętej w 2013 roku. NICA – zderzacz jonowy wiązek przeciwbieżnych Nuclotron-based Ion Colider fAcility. Czas rozruchu planowany jest na rok 2020.

Automatyka i systemy sterowania niezbędne są do włączenia tych urządzeń, czyli precyzyjnej regulacji napięcia, i nie chodzi o zwykłe napięcie z gniazdka 230V, które w Rosji wynosi 220V, ale wysokie napięcia sięgające kilo woltów, a cała zabawa polega na odpowiednim zwiększaniu napięcia, aby nie uszkodzić delikatnych urządzeń.

Polska grupa pracuje nad mieszanką gazu w detektorze cząstek.

Krystian przyjechał do Gliwic do EMT-Systems, aby odbyć kurs z obsługi WinCC SCADA. Właśnie w CERN dla eksperymentu ALICE – inaczej rzecz ujmując eksperymenty wykorzystujące Wielki Zderzacz Hadronów do wizualizacji i zbierania pewnych danych wykorzystują wspomniany wcześniej system SCADA. Projekt NICA, które budują w Dubnej będzie wielu aspektach podobny do ALICE więc nie ma sensu wyważać otwartych drzwi lub wymyślać koła od początku. Dużo mniejszym kosztem można coś przerobić niż zaczynać od początku.

Krystian był w CERN i miał okazję podglądać działanie wizualizacji podczas działania eksperymentu, ale to za mało, aby na tej podstawie samemu stworzyć wizualizację.

A za co odpowiedzialny jest w Dubnej? Krystian zajmuje się zadaniami jak zwykły inżynier. Pracuje i opiekuje się systemami chłodzenia między innymi detektora do mierzenia czasu przelotu cząstek oraz szaf teleinformatycznych – szafy do kontroli i sterowania urządzeń wykorzystywanych w eksperymentach.

Największą trudnością z jaką muszą się zmierzyć to radioaktywność wiązki obok, której znajdują się szafy, które muszą być chłodzone. Wszystkie wysiłki obok utrzymywania odpowiedniej temperatury wewnątrz szafy to odporność na promieniowanie.

Podczas rozmowy Krystian wytłumaczy, w którą stronę tak naprawdę płynie prąd oraz przedstawi inna definicję SPS.

Przydatne linki:

Krystian@roslon.info – adres mailowy Krystiana

http://zadaniazmatmy.pl/ – strona z zadaniami matematyki prowadzona przez Krystiana

http://tefenica.jinr.ru – strefa studenta projektu NICA

http://poland.jinr.ru/pl/ – polska strona zjednoczonego instytutu badań jądrowych

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zjednoczony_Instytut_Bada%C5%84_J%C4%85drowych – Zjednoczony Instytut Badań Jądrowych na Wikipedii

https://home.cern/ – strona domowa ośrodka CERN

https://pl.wikipedia.org/wiki/CERN – CERN w Wikipedii

http://nica.jinr.ru/physics.php – strona projektu NICA

https://prenumeruj.forumakademickie.pl/fa/2016/10/polacy-w-dubnej/ – artykuł o Instytucie w Dubnej

https://www.automatyka.siemens.pl/solutionandproducts_ia/8670.htm – WinCC na stronach SIEMENS

https://emt-systems.pl/wizualizacja-procesow-przemyslowych-siemens-simatic-wincc-scada.html – strona szkolenia z WinCC SCADA w EMT-Systems